PT-ovci u Zagrebu 09/2015

Stručni izlet u Zagreb (Tehničari PT prometa)

Dana 30.09.2015. godine posjetili smo grad Zagreb u pratnji naših profesora, Jasminke Ančić i profesora Ivana Baranovića. Dolaskom u Zagreb, prvo što smo razgledali, što nas je posebno oduševilo, bio je muzej HT-a i HP-a.

Saznali smo mnoge korisne informacije o komuniciranju ljudi davnih godina, u samom početku poštanskog i telekomunikacijskog prometa. Također, vidjeli smo princip rada prvog telefona, a zanimljivo je to što prisluškivanje telefonskih linija postoji još od davnina.

Imali smo priliku vidjeti prvu poštansku marku koja je puštena u optjecaj 1840. godine. Na marki se nalazi lik kraljice Viktorije na crnoj pozadini i u vrijednosti od jednog penija, te je nazvana "one Penny black". čuli smo za mnoge poznate ljude koji su doprinijeli razvitku poštanskog i telekomunikacijskog prometa, kao što je Rowland Hill koji je zaslužan za reformu engleske pošte te brojni drugi.

Nakon posjeta muzeju, odlazimo u razgledavanje središta svih pošta u Hrvatskoj. Tu smo saznali mnogo informacija, od faze primitka poštanskih pošiljaka, odašiljanja pošte, pa do carine, carinskog pregleda te ono što je vezano za poštanske usluge i pošiljke. Nakon obliaska svih poštanskih faza u središtu pošta, svi pomalo izmoreni i pospani, zajedno smo ručali u poštanskoj kantini. Privodili smo ručak kraju te podijeljeni u grupe krenuli u razgledavanje samoga grada, Zagreba.

Posjetili smo zološki vrt, popeli se do gornjeg grada, prošetali Trgom bana Josipa Jelačića, te posjetili još neka značajna mjesta. Pri završetku dana u 18 sati, okupili smo se kod dogovorenog mjesta za polazak te krenuli prema Splitu. U Split smo došli u 23 sata, iako umorni, bili smo sveukupno sretni i zadovoljni stručnim izletom kojeg bi svi rado ponovili.

Tekst: Doris Mikulić
Fotografije: Antonio Novokmet (3.C1)

Vidi slike.