S druge strane zrcala, prosinac 2013.

Nek' se javi 'ko je jači!

Rijetko koja škola može se pohvaliti ovakvim učenicima!

Nakon završene Srednje tehničke prometne škole, otišli su u Zagreb, na Fakultet prometnih znanosti, i, kao diplomirani inženjeri prometa, vratili se u matičnu školu. Kao nastavnici!

Naša škola ima 65 nastavnika, a više od 10% su naši bivši učenici!
To su Sandra Šarić, Jasminka Ančić, Josip Balić, Miroslav Budić, Ivan Goran Pelivan, Mladen Zec i Ivan Tresić. I ne samo to: učenik naše škole, Josip Balić, sada je ravnatelj! Zanimljivo je i da njegova tadašnja razrednica još predaje u našoj školi. Vidi slike.

Zamolili smo naše mlade kolege za intervju.
Evo što kaže Ivan Goran Pelivan:

Kakav je osjećaj raditi u školi u kojoj si bio učenik?
Moram reći da je osjećaj poseban, kao da se nalazim "s druge strane zrcala ". Većina profesora koji su mi predavali, danas su mi radne kolege. Kada se obraćam profesorici Franković još mi i danas izleti "razrednice". Teško mi je riječima opisati osjećaj, ali zaista posebno.

Što se promijenilo, a što je ostalo isto?
Rekli bi "puno i malo". Neki su profesori otišli u zasluženu mirovinu, došli su novi, među kojima i moja malenkost. Trudit ćemo se školi donijeti dašak svježine i nadam se da ćemo opravdati ukazano povjerenje. Što je isto? - razredi, uredi, zbornica... ukratko, infrastruktura, ali najbitniji su ipak profesori, jer oni s učenicima čine Prometnu školu.

Koje su prednosti kontinuiteta rada u istoj sredini, a koji su nedostaci?
Prednost kontinuiteta rada u istoj sredini je u tome što se možete etablirati kao stručnjak na pojedinom polju u zadanoj struci, ali upravo u tome je i nedostatak jer ponekad najbolje učite ako promijenite više poslova tj. iskusite više radnih sredina.

Vaš doprinos školi u čemu se očituje?
Moj će doprinos školi najbolje ocijeniti učenici kojima predajem i kolege s kojima radim. Nadam se da će s vremenom moj doprinos školi biti lakše prepoznat od strane učenika i profesora.

Koliko vas je ova škola formirala, koji je domet utjecaja škole na mlade danas?
Srednja tehnička prometna škola me poprilično formirala, a najbolji dokaz je nastavak obrazovanja, tj. završeni Prometni fakultet nakon kojeg se opet vraćam natrag u srednju školu samo ovaj put kao profesor.
Škola ima stanoviti utjecaj na mlade, ali zbog vremena u kojem živimo danas je sve teže doprijeti do učenika zbog velikog utjecaja ostalih izvora poput interneta, televizije i sl. Time je odgojna zadaća profesora sve teža, ali se zato ne smijemo prestati truditi nego se pokušati približiti učenicima sve više i pozitivno utjecati na njih.

Kako doživljavate svoj posao, što vas je ugodno / neugodno iznenadilo?
Volim svoj posao, volim raditi s učenicima, a taj posao nosi i veliku odgovornost. Na svu sreću bilo je puno više pozitivnih nego neugodnih situacija.

Kako vidite budućnost ove škole, odgovara li ona modernim zahtjevima?
Ova škola ima veliku budućnost. Prometa je oduvijek bilo i uvijek će ga biti bez obzira kakva će se prijevozna sredstva u budućnosti koristiti, netko će trebati upravljati njima, a netko to nadgledati. Na školi je da prepozna moderne zahtjeve i tim zahtjevima odgovori.

Uredili: Administrator, Dijana Lipanović, prof.